Przyroda

Kraina pomiędzy Kraśnikiem a Lwowem

Roztocze tworzy wąski łuk o długości ok. 185 km i szerokości od 12 do 35 km. To wyżynne pasmo graniczy od północy z Wyżyną Lubelską, od południa i zachodu z Kotliną Sandomierską, a od wschodu z Wyżyną Wołyńską.

Roztocze zachwyca pięknem krajobrazu z charakterystyczną mozaiką pól uprawnych i zalesionych wzgórz, poprzecinanych głębokimi wąwozami oraz dolinami rzek z dość licznymi skalnymi progami, zwanymi szumami lub szypotami.

Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi
Krajobraz Roztocza Zachodniego
Krajobraz Roztocza Zachodniego

Kultura i historia

Tygiel kulturowy i świadek historii

Roztocze pod względem kulturowym stanowi interesujący fragment pogranicza Słowiańszczyzny zachodniej i wschodniej. Jest to widoczne zarówno w zabytkowym budownictwie sakralnym i świeckim oraz w kulturze niematerialnej (religie, obrzędy, zwyczaje, twórczość ludowa, itp.).

Roztocze oraz tereny sąsiednie były nierzadko miejscem ważnych działań zbrojnych i mniejszych potyczek wojennych. O tych wydarzeniach świadczą cmentarze wojenne, pojedyncze mogiły i obeliski oraz liczne pomniki i tablice pamiątkowe.

Cerkiew w Hrebennem
Cerkiew w Hrebennem
Cmentarz w Sochach
Cmentarz ofiar pacyfikacji w Sochach

Przebieg szlaku

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi z Kraśnika, przez Batorz, Chrzanów, Radecznicę, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów, Susiec, Bełżec, Lubyczę Królewską, Hrebenne, dalej przekracza granicę polsko-ukraińską i następnie wiedzie przez Rawę Ruską, Potylicz, Krechów do Brzuchowic (dzielnica Lwowa). W Krychowie od trasy głównego szlaku poprowadzono pierwszą odnogę – do Żółkwi, a od Łoziny drugą – przez Ivano-Frankowe do Wereszycy. Długość szlaku głównego z Kraśnika do Lwowa (Brzuchowic) wynosi 256 km a odnóg odpowiednio: z Krechowa do Żółkwi – 11 km oraz z Łoziny do  Wereszycy – 21 km.

Stopień trudności

Szlak odznacza się średnim stopniem trudności

Prowadzi w większości drogami asfaltowymi, chociaż zdarzają się także krótkie odcinki o nawierzchniach nieutwardzonych. Szlak bierze początek na wysokości 248 m n.p.m. i kończy się na ok. 310 m n.p.m. (w Brzuchowicach). Najniżej położony punkt na szlaku znajduje się na wysokości ok. 210 m n.p.m. (okolice Radecznicy), a najwyższy, w okolicach wsi Zadebrze na Ukrainie, sięga ok. 360 m n.p.m.

210 m n.p.m.

Najniższy pkt szlaku

Okolice Radecznicy

360 m n.p.m.

Najwyższy pkt szlaku

okolice Zadebrza na Ukrainie

Rajd rowerowy