Etap II
Zwierzyniec-Hrebenne
Drugi etap Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza wiedzie przez Roztocze Środkowe i Wschodnie.
Roztocze Środkowe – wapienno-piaszczyste z kulminacją 387 m n.p.m. (Wapielnia) rozciąga się pomiędzy Zwierzyńcem a Tomaszowem Lubelskim.
Roztocze Wschodnie (znajdujące się w większej część na terytorium Ukrainy) na terenie Polski zajmuje powierzchnię 320 km2. Jest to obszar o dużym zróżnicowaniu rzeźby, z charakterystycznymi ostańcami, których wysokość dochodzi do 390 m n.p.m. (Krągły Goraj, Długi Goraj i Wielki Dział).
Warto zobaczyć
Zwierzyniec
Barokowy kościół „na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena z lat 1741-1747; park miejski i kamień pamiątkowy plagi szarańczy z 1711 r.; dawna rezydencja plenipotenta z 1890 r. (siedziba dyrekcji RPN); budynki dawnego Zarządu Ordynacji Zamojskiej (XIX wiek) oraz browar wzniesiony w latach 1802-1804.
Roztoczański Park Narodowy
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN; ostoja konika polskiego; stawy Echo; ścieżka na Bukową Górę.
Sochy
Cmentarz ofiar pacyfikacji z 1 czerwca 1943 roku; pozostałości starej zabudowy kamiennej i drewnianej wsi roztoczańskiej oraz figura z początku XX wieku.
Tereszpol
Cerkiew unicka z 1851 roku (od 1919 roku kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Częstochowskiej); cmentarz katolicki z mogiłami żołnierzy polskich z kampanii wrześniowej; drewniana kapliczka słupowa; pozostałości starej wiejskiej zabudowy drewnianej; pomnik przyrody nieożywionej; skałki ostańcowe i panorama w paśmie krawędziowym „Łyse Byki”;
Górecko Stare
Zespół dworski z dworem drewnianym z początku XX wieku; pozostałości parku (teren prywatny); drewniany budynek szkoły z 1910 roku; drewniana leśniczówka i drewniane domy z II połowy XIX wieku; źródło oraz pomnik przyrody nieożywionej.
Józefów
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1886 roku; dawna synagoga z lat 70-tych XIX wieku (obecnie biblioteka publiczna); kirkut (najstarsza macewa z 1762 r.); ratusz z roku 1775 (obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy); pomnik bohaterów powstania styczniowego i II wojny światowej; krzyże i figury przydrożne; kamieniołomy „Babia Dolina” z wieżą widokową i „Tarnowolska Góra”.
Rezerwat Czartowe Pole
Odcinek rzeki Sopot zachowany w naturalnym stanie, w miejscu przełomu przez strefę krawędziową Roztocza z pięknymi wodospadami.
Nowiny
Pomnik w miejscu obozu zagłady w Błódku oraz kamieniołom na Krzyżowej Górze.
Majdan Sopocki
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła (dawna cerkiew unicka z 1835 roku) i zalew.
Susiec
Kościół pw. św. Jana Nepomucena oraz pozostałości parku dworskiego z końca XIX wieku; drewniany młyn wodny z 1925 roku; rezerwat „Szumy na Tanwi”; wodospad na strumieniu Jeleń oraz grodzisko „Kościółek” położone u ujścia Jelenia do Tanwi.
Łosiniec
Świątynia pw. Opieki Św. Józefa i Michała Archanioła; cmentarz wojenny z 1939 roku; młyn wodny w Wólce Łosinieckiej oraz malownicza dolina Potoku Łosinieckiego.
Chyże
Kaplica pw. Niepokalanego Serca NMP z 1840 roku; kapliczka św. Antoniego z II połowy XIX wieku oraz pozostałości drewnianego budownictwa XIX-wiecznego.
Bełżec
Drewniana cerkiew unicka p.w. św. Bazylego z 1757 roku, przeniesiona w 1838 roku z Lipska; kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski z 1912 roku; kapliczka św. Jana Nepomucena (I połowa XIX wieku); drewniany budynek urzędu gminy i zabudowania dawnej gorzelni z XIX wieku; mauzoleum w miejscu hitlerowskiego obozu zagłady; cmentarze (z I wojny światowej, wojenny z września 1939 roku, cygański z 1940 roku i ofiar epidemii z 1831 roku).
Lubycza Królewska
Murowany kościół pw. MB Różańcowej i Aniołów Stróżów.
Linia Mołotowa
Pas umocnień z lat 1940-41 (zachowało się około 100 obiektów obronnych).
Siedliska
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja i drewniana dzwonnica z 1831 roku; kościół z 1903 roku (dawna kaplica grobowa); Muzeum skamieniałych drzew; kapliczka św. Mikołaja z roku 1930 nad źródłami Prutnika; ścieżka edukacyjna „Szlakiem skamieniałych drzew”; rezerwat „Jalinka” oraz zagrody drewniane z przełomu XIX i XX wieku.
Hrebenne
Cerkiew pw. św. Mikołaja z 1685 roku (przebudowana w 1897 roku) z zachowaną polichromią z XVII-XVIII wieku – cerkiew użytkowana zarówno przez katolików jak i grekokatolików; drewniana dzwonnica z końca XVIII wieku i murowana brama z początku XIX wieku; zespół stawów – ostoja ptactwa wodnego.